Dopřejte si superpotravinu každý den
Výraz „superpotravina“ se ujal v Česku teprve nedávno, a to v souvislosti s některými dováženými zemědělskými plodinami, či rostlinnými semeny. Většinou se takto označují mořské řasy, anebo kořeny a listy některých významných bylin, které se v lidovém léčitelství po celém světě ujaly pro léčení mnoha různých chorob. Slovo „super“ v tomto případě znamená důraz na zvýšený obsah významných látek a živin, jež v těchto potravinách najdeme, ale poměrně často se zapomíná, že do této kategorie lze směle zařadit všechny druhy ořechů.
Ořech je velmi specifický přírodní výtvor, obsahuje zpravidla tvrdou skořápku, aby mohla chránit velmi citlivé jádro, z něhož vyroste statný strom. K tomu, aby mohl začít svůj životní cyklus, potřebuje obrovské množství vitamínů, tuků, proteinů a minerálů a tento proces podporují speciální enzymy, které jednotlivé složky přeměňují na lépe využitelné.
Vlašský ořech je výjimečný plod
Superpotravinu v podobě vlašských ořechů Naklíčeno.cz si můžeme dopřát každý den. Zdá se to možná poněkud přehnané, ale je to skutečně jeden z nejcennějších pokladů, co k nám doputoval před několika tisíci lety, pravděpodobně z Itálie. A že si tohoto faktu nejsou lidé příliš vědomi, prokazuje velmi malý zájem o tyto pro někoho „obyčejné“ skořápkové plody.
Co je na vlašském ořechu tak zajímavého?
Především obsah nenasycených tuků – mastných kyselin označovaných jako omega-3, kterých je v běžné středoevropské stravě nedostatek. Bohužel se nachází jen v některých potravinách, např. v mořských rybách s velkým obsahem tuku (losos a sardinky) nebo v lněném oleji či v řepkovém oleji zbaveném kyseliny erukové. Vlašský ořech má však obsah této látky poměrově vyvážený s omega-6, je tedy v tomto směru naprosto ideální. Ne nadarmo si naši předkové statných ořešáků považovali a vysazovali je podél cest a na své pozemky jak v nížinách, tak i v horských oblastech.