Velmi běžnou službou, která je vidět hlavně ve velkých turistických městech, ale také například v horských a přírodních oblastech je průvodce. Ano, to je ten člověk se vztyčeným deštníkem v horkém letním pekle městských ulic, vykládající cosi do hands free, za nímž se line množství zahraničních turistů s fotoaparáty, kteří fotí vše a všude. Od svého průvodce dostávají informace o místě, kde právě jsou přímo do sluchátek, které dostanou na začátku prohlídky a často dostávají také tipy na to, co si mají vyfotit.
Ale nejen ve městech je působiště průvodců. Turističtí průvodci poskytují své služby také v horách a přírodních rezervací, kde kromě toho, že se díky nim vrátíte zpět do hotelu, aniž byste se ztratili, se také dozvíte něco o místech, která procházíte, o zvířatech a podobně, která zde žijí, zda Vás zde může poobědvat puma nebo medvěd. Horští průvodci v zimě často doprovází výpravy, které chtějí zdolat vrchol určité hory, pomáhají jim stavět tábory na noc v bezpečných místech, povzbuzují je v okamžicích únavy těla i ducha a jako bonus je na vrcholku hory vyfotí. Potom je zase bezpečně odvedou do základního tábora, kde už čeká další skupinka dobrodruhů, aby také zdolaly své možnosti i horu.
Dobrý průvodce se domluví hned několika jazyky, má dobrou fyzickou i psychickou kondici, znalost míst, kterými provází i jejich historie a to vše je schopný říci v několika jazycích. Také tu pro své turisty je, když se vyskytne nějaký problém, například akutní potřeba lékaře, aby zajistil vše, co turisté potřebují. Od ztráty či krádeže dokladů, po speciální přání, lékařské služby, kdy slouží jako překladatel, až po psychologa, který přesvědčí nejunavenějšího člena výpravy v tom pokračovat. Jistě už jste také potkali nějakou skupinu turistů, nejčastěji čínských a podobně, kteří pronásledovaly svého průvodce a cvakali si selfie na památku.