Čísla o rostoucí obezitě Čechů se na nás valí s železnou pravidelností. Zvrátit nelichotivý trend se proto snaží kdekdo.
Třetina českých školáku je obézních anebo má alespoň nadváhu. Jsou pak většinou terčem posměchu a šikany. Málo se hýbají a mají až tragické stravovací návyky: chipsy, hranolky, sladké limonády, coca-cola, sladkosti. Tloustnou. A kluci údajně víc než holky.
Rodiče často nemají čas připravit dětem svačinu, řeší to penězi, za které si pak děti nakoupí sladkosti a vůbec jenom to, co jim chutná. Pak je ale trápí, že mají kila navíc.
V roce 2014 vznikl projekt Pestrá strava. Zakladatelka projektu Ivana Bednářová Častvajová informovala, že počet škol, se kterými projekt spolupracuje, již přesáhl 200.
Pestrá strava se snaží, aby se děti i rodiče naučili, že zápas s nadbytečnými kily nemusí být zcela ztracený.
V krátkých kurzech se školáci učí, jak připravovat pestrou a zdravou svačinu namísto podivných pochutin, které denně konzumují a osvojují si lepší stravovací návyky. Za úspěch se dá považovat každé jednotlivé dítě, které se podaří nasměřovat správným směrem.
Dále Ivana Bednářová Častvajová vybízí: „Pusťte děti do kuchyně! Berte je s sebou i na nákupy. Když se dítě přímo na něčem podílí, má to většinou větší účinek, než když o tom jenom slyší“.
Pestrá strava s úspěchem spolupracuje i se školními bufety. Ty musely po zavedení takzvané pamlskové vyhlášky v loňském roce výrazně změnit sortiment ve prospěch zdravé výživy.
Těžší než vštípit principy zdravého stravování dětem je zlomit špatné návyky rodičů. Nejhorší je, když každý z rodičů zastává jiný názor na to, co je vlastně zdravá strava. Děti však podle Bednářové dokáží často zažitou praxi svých rodičů změnit samy. Důležité je ale začít co nejdříve. Měnit návyky u školáků druhého stupně už je složité.
Pokud se rodina rozhodne potíže s nadváhou svých dětí řešit, bylo by vhodné, aby začali všichni a pravidelně chodit do poradny.