Kdo z nás by si v paměti neuchoval tu vzácnou vzpomínku, kdy jsme si doma užívali toho, co byl pro nás domov. Pro mnohé je domov vlast, rodný dům, pokojíček, ve kterém trávil mládí. Vzpomínky ale nemusí být jen to, co se nám vybaví před očima. V naší paměti se může uchovat i vůně domova. Ta bývá pro nás většinou ta nejdražší a nejmilejší. Dnes jsme zvyklí umísťovat do bytu osvěžovače vzduchu, vonné svíčky nebo jiné pomůcky, které provoní vzduch. Dříve ale toto nebylo k mání.
Naše maminky a babičky provoněly domov, aniž by si to uvědomovaly. Jejich běžná činnost v kuchyni většinou přinesla charakteristickou vůni té které domácnosti. Jednou z takových činností bylo například sušení zeleniny. Ta pak byla velmi potřebná v zimních měsících, kdy byla pro vaření nepostradatelná. I dnes se začínáme k těmto činnostem vracet. Nejen pro vůni, kterou tím náš domov získá, ale i pro praktickou část, kdy nejen ušetříme, ale budeme vědět, co si do pokrmu sypeme.
Sušíme zeleninu
Příprava zeleniny k sušení je následovná. Zeleninu nejprve omyjeme, pak pečlivě osušíme a nakrájíme. Volíme větší kousky, aby nedošlo k úplnému proschnutí a scvrknutí.
Sušíme mrkev, celer, petržel
Kořenová zelenina se velmi dobře hodí do vývarů, omáček a ochucení pokrmů. Usušená vydrží i déle než rok. Je třeba dbát na uskladnění, aby nedošlo ke splesnivění.
Cibule
Cibule je pro sušení poněkud náročnější. Je třeba jí oloupat, nakrájet na čtvrtky nebo poloviny dle velikosti a pak dát k sušení.
Brokolice a květák
Tuto zeleninu je potřeba rozebrat na růžičky a pak podrobit sušení. Velikost by měla být přibližně stejná, aby prosychaly stejnou dobu.
Zeleninu lze sušit klasicky, kdy kousky zeleniny rozprostřeme na čistou síť a dáme sušit do polostínu. Síť je nejvhodnější, protože vzduch proudí i zespodu a zelenina tak schne stejnoměrně z obou stran.
Dnes je moderní a praktické pořídit si sušičku na ovoce a zeleninu elektrickou. Toto zařízení nám garantuje, že zelenina se suší v přednastavené teplotě, která je stálá a nekolísá. Sušení je rychlé a hygienické.