O Feng-šuej jste jistě už slyšeli, víte ale přesně, co to je, kde se vzalo a jaká má „pravidla“?
Jedná se o tradiční učení z východních kultur, přesněji z Číny, které má za cíl nastolení harmonie v našem životním prostředí.
Tento název znamená v překladu „“vítr a voda“, což jsou dva důležité elementy – vítr má životní energii (tzv. čchi) rozdmýchávat a voda ji naopak uzemní. Feng-šuej pracuje s konceptem vyrovnávání těchto dvou živlů, v opačném případě se tato nerovnováha vždy projeví. Mimo vodu a vítr toto učení pracuje s dalšími elementy – s dřevem, kovem, ohněm a zemí. Právě tyto prvky zapojuje při zařizování harmonicky vyvážených prostorů, přičemž na pomoc si bere různé materiály, barvy, zvuky či dokonce vůně.
Při vybírání domu či bytu
Pokud teprve vybíráte svůj byt či dům, ideálně by měl být opatřen výhledem na něco krásného, inspirativního, nejlépe nasměrován do přírody. Půdorys vybírejte ideálně s pravidelnými tvary, optimální je tvar obdélníku a čtverce, naopak všem skoseným a nepravidelným tvarům se vyhněte. Mějte také na paměti, že malý prostor okolo domu přenáší na člověka pocit stísněnosti a úzkosti.
Garáž je zpravidla určena jako odkladiště, proto by neměla v žádném případě být součástí domu, ale být na místě alespoň trochu vzdáleném.
Vnitřní prostory
Jak tedy konkrétně postupovat při zařizování vnitřních prostor?
Začněte už u vchodových dveří, které by měly být nádherné, ozdobené květinami, keříky, soškami jakožto „strážci“ vaší energie. Rohožka by měla být pravidelně měněna, protože na ní necháváme vše negativní, co si nechceme vzít domů.
Obývací pokojnesmí být (ostatně jako žádná jiná místnost) přeplněn věcmi, měl by být vzdušný a prostorný s nábytkem rozmístěným tak, aby tvořil kruhový tvar a všichni lidé na sebe při společném posezení dobře viděli. Ideální je také do rohu místnosti umístit lampu, dosáhnete tak hojnosti.
Ložnice s kuchyní jsou považovány za nejvýznamnější místnosti, proto si na nich musíte dát velmi záležet.
Ložniceje vaše útočiště, kam se jdete schovat před celým světem a ulehnout ke klidnému odpočinku po celodenním stresu, proto by tato místnost měla působit velmi klidně. Zapomeňte na veškerou elektroniku (ano, i na tolik oblíbenou televizi!) a další rušivé prvky. Naopak ložnici tónujte do neutrálních klidných barev, s jemnými prvky v podobě uklidňujících obrazů či uvolňujících aromatických svíček. Zaměřte se zkrátka na to, abyste vytvořili z vaší ložnice naprostou oázu klidu a odpočinku. Mějte na paměti, aby vaše postel byla hned u zdi a nohama směřovala ke dveřím.
V kuchyni byste se také měli zdržet agresivních barev – např. červená a černá, evokují totiž požár a to si jistě nikdo z nás nepřeje. Volte zemité barvy – žlutou, hnědou, béžovou. Kuchyňskou část doplňte o čerstvé bylinky v malých květináčích. Jídelní stůl je vhodné dát doprostřed místnosti, nad něj zvolte vhodné umělé světlo. Jídelní část vybavte „teplem“ – ať už právě pomocí barev, dřevěného nábytku či opravdovou fyzickou teplotou v místnosti.
Staří Číňané věřili, že koupelna také souvisí s mnohými energiemi v životě, hlavně energií toku peněz. Tuto místnost s elementem vody podpořili barvami s elementem ohně a dřeva, např. výběrem obkladů a dekorace v červené a zelené barvě. Jako dekoraci je vhodné zvolit živé rostliny, například nenáročný bambus a několik kamenů a mušlí.
Dveře do koupelny i záchodové prkýnko by měly být vždy zavřené! Pečlivě také dbejte na udržení suchosti, čistoty a vzdušnosti, abyste si tak udrželi vaše zdraví.
Další elementy
Dřevo přitahuje pozitivní energii, proto v něm laďte nejenom nábytek, ale i podlahu. Dalšími prvky jsou zrcadla, na která si dejte pozor – nikdy je nesměřujte na vchodové dveře či na postele a gauče. Domov vyplňte jemnými svíčkami s ideálně citrusovým či bylinkovým aroma, doplňte o spoustu čerstvé zeleně a dekorace ideálně z proutěného dřeva.
Prostory udržujte vždy čisté a vzdušné. Pravidla Feng-šuej jsou jen jakýmisi pomocníky při vybavování vašich prostorů, pokud se vám ale některá ze složek nelíbí a duševně s ní nejste spokojeni, nenuťte se do nich. Jde především o vyváženost, útulnost, pocit bezpečí a klidu a jen vy sami víte, jak toho ve svém případě dosáhnout a vytvořit tak harmonický domov.