Tak jak to vlastně je s tím virtuálním sídlem? Co to znamená, proč si jej zakládat? K čemu je to dobré. Takové a další otázky vás možná napadnou, pokud jste se s termínem virtuální sídlo setkali poprvé. Pokusím se na ně v tomto článku odpovědět.
Každá podnikající osoba musí mít v České republice nějakou formu sídla. U fyzických osob, to znamená, u osob samostatně výdělečně činných, jinak známých pod zkratkou OSVČ, jde o takzvanou provozovnu. Zřejmě se kdysi předpokládalo, že fyzické osoby budou podnikat v oborech jen z oblastí služeb. Provozovna měla být tedy adresou jejich servisu, opravny, dílny a podobně. Právnické osoby, společnostmi s ručením omezeným (s.r.o.) počínaje, již měly mít své sídlo.
Jak provozovna, tak sídlo společnosti slouží ke stejnému účelu. Má to být adresa, na kterou jde především zasílat obsílky úřadů a další korespondenci. Předpokládalo se také, že na této adrese bude podnikající osoba zasažitelná. Tenhle ten poslední předpoklad vývoj v podnikatelské sféře dávno překonal. Na adresách provozoven a sídel dnes často naleznete jen tabulku s jejich označením, a již na první pohled je zřejmé, že v objektu na této adrese nemůže sídlit taková spousta podnikatelských subjektů. Těmto adresám se říká Virtuální sídlo.
Virtuální sídlo často nabízejí podnikatelé, jako svůj vedlejší produkt. Mají v majetku nějakou nemovitost, tak se rozhodnou ji za tímto účelem takzvaně vytěžit. A vzhledem k tomu, že zájem o virtuální sídla neustále roste, tak se jim daří. Ne každý podnikatelský subjekt nabízející sídla společnosti k této své činnosti přistupuje zodpovědně. Virtuální sídlo Companiesandoffices jak je vidět na webové prezentaci, lze přitom vést opravdu poctivě a podnikatelům na takové adrese nabídnout i nebývalý servis. Ten servis spočívá v různých poštovních službách a rovněž v možnosti využití kancelářských prostor v budově. U zmíněné společnosti jde dokonce o kanceláře v Praze a Brně.