Prázdný bytový prostor můžeme přirovnat k malířskému plátnu, paletě a sadě barev. V tu chvíli malíř uchopí do ruky štětec a začne tvořit. My máme k dispozici rovněž vlastní invenci a můžeme čerpat z nápadů bytových architektů nebo od lidí, kteří mohou porovnávat výsledky své práce na základě zkušeností.
Dřevěný dekor versus bílá malba
Od poloviny 90. let se rozmohla malba interiéru pastelovými barvami a překvapivě se tohoto módního trendu držely domácnosti mnoho let. Stěny se tak na mnoha místech pokrývaly odstíny sytě oranžové, hráškově zelené, modré, žluté až okrové, a prakticky zmizela ze stěn bílá barva. Bylo to mnohdy patrné i z některých filmových scén natáčených v interiéru, kde se také začal projevovat typický nedostatek tohoto prvku: pocit stísněnosti a uzavřeného prostoru.
Výhodou bílé malby je totiž dojem optického zvětšení místnosti. I v malém pokoji se budete cítit příjemně a útulně. Další předností je možnost kombinace bílé stěny prakticky s jakýmkoliv nábytkem. V současné době je velkým hitem kombinovat bílou barvu s dřevěnými dekory masivu nebo dýhy třešňového dřeva. Lidé tedy ustupují od velmi tmavých dekorů a snaží se místnost doslova rozsvítit. Tomu všemu napomáhá LED diodové osvětlení, které lze instalovat ve formě panelů, pásků, žárovek.
Nábytek v obývacím pokoji
K zajímavému řešení se můžete dobrat, jestliže změníte dispozici nábytku a sedací soupravy. Ve většině obývacích pokojů je totiž nábytek rozmístěn podél stěn. Ačkoliv může být místnost velká, působí stísněně, i když je uprostřed spousta volného prostoru. Jestliže položíme sedací soupravu s konferenčním stolkem doprostřed místnosti, ta se překvapivě velmi zútulní. Nábytek se pak podle potřeby rozmístí podél volných stěn a dokonce zbývá dostatek místa pro pracovní nebo jídelní kout.
Někteří bytoví architekti považují toto řešení za útulné z toho důvodu, že je místnost obdélníkového, nebo čtvercového půdorysu, a že (dokonce i podle Feng-Shui) jsou pravé a ostré úhly považovány za energetické bloky. Ideální místnost by měla mít tvar kupole, anebo alespoň pravidelného n-úhelníku o více stranách, než je 5. Jestliže však do centra dění pravoúhlé místnosti umístíme sedačku, koncentruje se na ni pozornost a zároveň tu relaxujeme, a tím také lépe využíváme energie okolního prostoru.